Obóz letni

wróć do strony praktyki i obozy

Obóz letni  w Olejnicy

 Żeglarstwo, windsurfing, kajaki i pływanie. Do tego zajęcia z raownictwa i organizacji czasu wolnego. To program tygodniowych obozów letnich dla studentów pierwszego roku Wychowania Fizycznego, organizowanych w ośrodku wrocławskiego AWF w Olejnicy.

 Obozy to nie tylko zajęcia sportowe. Ich celem jest też przygotowanie studentów do przyszłej pracy z dziećmi. Mają ich też zapoznać ze sportami wodnymi i rozwinąć pływackie umiejętności. Piękne tereny Przemęckiego Parku Krajobrazowego, sprzyjają nie tylko wodniackim aktywnościom sportowym, ale przede wszystkim pozwalają na wypoczynek. Obozy to także znakomita okazja do integracji - zarówno pomiędzy studentami, jak i pomiędzy studentami a wykładowcami.
 Co roku przyjeżdżamy do Olejnicy na obóz sportowo-rekreacyjny. Studenci przez 7 dni aktywnie spędzają czas, biorąc udział zarówno w zajęciach wodniackich, jak i związanych z organizacją czasu wolnego dla młodzieży szkolnej - mówi dr Jacek Falkenberg, dziekan WNMiT. Studenci uczą się tu sportów wodnych, biorą też udział w przygotowywaniu imprez rekreacyjnych i sportowych dla dzieci, które także spędzają czas w Olejnicy.
 Obozy to przede wszystkim praktyka. Zajęcia z żeglarstwa to nie tylko pływanie po jeziorze, nauka trudnych nazw i odróżnianie foka od bezana. To także ta mniej przyjemna część, czyli przygotowywanie jachtu do wypłynięcia: wylanie dziesiątek wiader wody i jego otaklowanie. Kajakarstwo zaś to zarówno wiosłowanie po jeziorze, jak i nauka odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i za małego pasażera. Zdaniem studentów, jednym z poważniejszych wyzwań (szczególnie z rana w chłodniejsze dni) były zajęcia w wodzie - pływanie i ratownictwo.W ramach zajęć z organizacji imprez studenci wspólnie z odpoczywającymi w Olejnicy dziećmi przygotowują bieg terenowy , chrzest obozowy, grę w kwadranta i budowę w lesie szałasów.

 Jak mówi mgr Antoni Bartusiak, prowadzący zajęcia z żeglarstwa - na obozach pokazujemy studentom możliwości spędzania wolnego czasu. W przyszłości będą potrafili zorganizować go aktywnie nie tylko innym, ale też sobie.